Meet the 16 People Who Will Decide Minnesota Legislators Salaries

Minnesota House Chamber, Credit: MN House

The Legislative Salary Council Has Been Announced

St. Paul, MN – Governor Mark Dayton and Chief Justice Lorie Gildea have decided who will be on the elite council that reviews legislators salaries.

The Legislative Salary Council consists of 16 people, two from each of Minnesota’s eight Congressional Districts. Over 270 people applied to be on the council.

“I am pleased to join with Chief Justice Gildea in making these appointments to the Legislative Salary Council,” Governor Dayton stated. “They are all very distinguished citizens, who represent well the political and geographical diversity of Minnesota.”

Both major parties are equally represented within the council, with eight GOP members and eight DFL members.

The change comes after Minnesotans approved a constitutional amendment to strip lawmakers of their power to set their own salaries. The amendment passed with an overwhelming majority.

The council now must decide by March whether or not to approve lawmakers’ current salary of $31,140. The last time changes were made to legislators salaries was 1999.

 

Governor Dayton’s Appointments:

Joseph Boyle – Democratic-Farmer-Labor Party

Eighth Congressional District – International Falls, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2019

Patrice Hannan – Republican Party

Fifth Congressional District – Minneapolis, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2021

David Metzen – Democratic-Farmer-Labor Party

Second Congressional District – Mendota Heights, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2019

Sherrie Pugh – Democratic-Farmer-Labor Party

Third Congressional District – Mound, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2021

Dr. Thomas Stinson – Democratic-Farmer-Labor Party

Fourth Congressional District – Roseville, MN

Member and Chair

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2019

Randy Twistol – Republican Party

Seventh Congressional District – Thief River Falls, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2021

Marsha VanDenburgh – Republican Party

Sixth Congressional District – Oak Grove, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2019

Laura Witty – Republican Party

First Congressional District – St. Peter, MN

Member

Effective: December 28, 2016

Term Expires: January 15, 2021

 

Chief Justice Gildea’s Appointments:

Diana Burlison – Democratic-Farmer-Labor Party

Sixth Congressional District – Sauk Rapids, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2019

William P. Donohue – Democratic-Farmer-Labor Party

Fourth Congressional District – St. Paul, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2019

Gregory R. Fox – Democratic-Farmer-Labor Party

Eighth Congressional District – Duluth, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2019

James Joy – Republican Party

Seventh Congressional District – Hawley, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2021

Charles J. McElroy – Republican Party

Fifth Congressional District – Minneapolis, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2021

Gloria S. Myre – Republican Party

Second Congressional District – Apple Valley, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2019

Deborah Olson – Democratic-Farmer-Labor Party

Third Congressional District – Eden Prairie, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2021

Kenneth A. Wilmes – Republican Party

First Congressional District – Mankato, MN

Member

Effective: January 2, 2017

Term Expires: January 15, 2021